Nivelrikko ja lihavuus
Huomattava osa alaselkäkivuista, nivelrikoista ja kihdistä liitoksissa lihavuuteen.
Selvityksen tulokset julkaistiin JAMA Network Open -lehdessä, ja niiden perusteella vuonna 2019 noin 36 miljoonaa ihmistä kärsi lihavuuden takia alaselkäkivusta, 73 miljoonaa nivelrikosta ja 17 miljoonaa kihdistä.
Vuonna 2019 lihavuuteen liittyvät tuki- ja liikuntaelinten sairaudet aiheuttivat globaalisti 180 miljardin euron menot, joista noin 60 miljardia koostui terveydenhuollon kuluista ja loput tuottavuuden laskusta, tutkijat arvioivat. Yhteensä tämä vastasi noin 0,2 prosenttia koko maailman bruttokansantuotteesta.
Maailman aikuisväestöstä ainakin 40 prosenttia on ylipainoisia ja 13 prosenttia lihavia. Suomalaisista aikuisista noin neljännes on lihavia, mutta normaalipainon ylittää kaksi kolmannesta miehistä ja yli puolet naisista.
Lähde: Uutispalvelu Duodecim