Paikallinen toiminta

Suomen Nivelyhdistys järjestää vertaistukea noin 40 paikkakunnalla. Vertaistukiryhmät eli nivelpiirit kokoontuvat yleensä kerran kuukaudessa kesäkuukausia lukuun ottamatta. Voit osallistua nivelpiirien kokoontumisiin, vaikka et olisikaan yhdistyksemme jäsen. Maksuttomat kokoontumiset toteutuvat mm. vapaamuotoisina tapaamisina, nivelterveyttä eri näkökulmista lähestyvinä luentoina ja tietoiskuina sekä liikuntapiireinä.



HUOM!


Nettisivujen uudistuksen vuoksi tapahtumien tietoja ei enää lisätä nykyiseen kalenteriin. Uusille nettisivuillemme tulee oma tapahtumakalenterinsa, josta tapahtumatiedot löytyvät jatkossa. Sivut avataan kevään 2022 aikana.

Löydät kevään 2022 tapahtumatiedot täältä ja tapahtumakalenterin sivulta.




Katso oman paikkakuntasi toimintatiedot alla olevasta listauksesta.


Kevään 2022 paikallinen ja etätoiminta

HUOM! 
Koronarajoitusten vuoksi tapahtumia saatetaan joutua perumaan.
Voit varmistaa alueesi tapahtumien tilanteen nivelpiirisi yhteyshenkilöltä.

 

ETÄTOIMINTA

Etä-Asahia ja Niveljoogaa! Jooga- ja asahiohjaaja Jayagopi Jagadeesan ohjaa, tilaa on vielä tiistain päivä Asahi-ryhmässä klo 14-14.45 ja torstain niveljoogassa klo 17-18. Lisätietoja etä-asahista ja niveljoogasta facebookissa. Ryhmiin ilmoittautuminen on sitova, mutta yhden kerran saa kokeilla peruutusmahdollisuudella.

Lisätietoja: jayagopi.jagadeesan(at)nivel.fi

Ilmoittauminen ti etä-Asahi 25.1. - 10.5.2022, 39 €, yht.16 kertaa



Ilmoittautuminen to niveljooga 20.1. - 12.5.2022, 43 €, yh.t 17 kertaa


ESPOO JA KAUNIAINEN


Vertaisryhmä Tapiolan palvelukeskuksessa (Länsituulentie 1 A, 3. krs) ma 10.1. / 14.3. / 11.4. klo 16.30–17.30
Allasvoimistelu Leppävaaran uimahalli (Veräjäpellonkatu 15) ma klo 15.05–15.45, ke klo 19.00–19.40 ja klo 19.45–20.20
Kuntosali Kannusillanmäen väestönsuojan kuntosali (Kannusillankatu 4) to klo 18–19
Liikuntaryhmät viikoilla 2-20
Paikkoja on rajoitetusti.
Sirkka Vesalainen, 050 5252 107


FORSSA


Vertaisryhmä Ystävänkammari (Hämeentie 5) to 13.1. / 10.2. / 10.3. / 7.4. / 12.5. klo 18-20
Kuntosali Heikan Sali (Saksankatu 34) ma 11-12, ke 11-12, pe 11-12 ja 12-13.
Tyykihovin seniorisali (Eteläinen puistokatu 4) ti klo 18-19
Eeva Suojanen, 050 3635 900


HELSINKI: helmikuun vertaisryhmä on peruttu tilojen koronasulun vuoksi


Vertaisryhmä Kampin palvelukeskus (Salomoninkatu 21 B) FADE ti 1.3. / 5.4. / 3.5. klo 17.30-19
Anne Marjoniemi, 050 5252 331


IISALMI - helmikuun vertaisryhmä on peruttu


Vertaisryhmä Iisalmen uimahalli (Joukolankatu 15) ke   16.3. klo 15–17
Liisa Kylänpää, 044 5441 755


JUVA


Vertaisryhmä Työntulos kerhohuone (Peltotie 1-3 B talo)  16.2. / 16.3. / 20.4. / 18.5.
Kokoontumiset kk kolmas keskiviikko klo 16
Teija Piikki, 050 5252 416


JYVÄSKYLÄ, huom. tammikuun vertaisryhmä on peruttu koronarajoituksien vuoksi


Vertaisryhmä Sepänkeskus Molekyylisali (Kyllikinkatu1) ma 28.2. / 28.3. / 25.4. / 23.5. klo 17-19.00
Mirja Kaartinen, 050 5252 095


KAJAANI


Vertaisryhmä Tutun tupa (Tehdaskuja 1) kuukauden ensimmäinen to, ei tammikuu.
Nivelpiirin tarkemmat tiedot Koti-Kajaani -lehdestä
Ritva Härkönen, 040 7258 152


KEURUU


Vertaisryhmä Toiminta tauolla kevät 2022
Arja Kuisma, 045 3446 261
Kaija Asunmaa, 050 5252 167


KOKKOLA


Vertaisryhmä Silta yhteisöklubi (Rantakatu 6) to 13.1. / 10.2. / 10.3. / 14.4. klo 15–17
Kuntosali Honkaharjun kuntosali, ilmainen (Sairaalakatu 2) ma klo 17-18 ja su klo 13-14 tammikuu - kesäkuu 2022
Kipparihallikävelyitä (Tehtaankatu 60) ma, ke ja pe klo 9.30-10.30.
Raija Heiti, 050 5252 170


KOTKA


Vertaisryhmä Kotkan pääkirjasto Katariinan kammari (Kirkkokatu 24) to 20.1. / 17.2. / 17.3. / 21.4. / 19.5. klo 17-19
Huom. jos korona sallii
Eila Pulkkinen, 050 5252 088


KOUVOLA


Vertaisryhmä Porukkatalo (Savonkatu 23) to 13.1 / 10.2 / 10.3 / 14.4 / 12.5 klo 13–15
Irmeli Galkin, 040 5128 029


KUOPIO


Vertaisryhmä ruokasali (Suokatu 6) vertaisryhmätapaamiset tiistaisin. Lämpimästi tervetuloa!

22.2.Nivellääkkeet, proviisori/apteekkari Hannele Taattola 
22.3. Fysio Senior
19.4. Respecta ja apuvälineet
17.5. Retki Pilppaan, jossa makkaran paistoa ja kahvittelua. Kokoontuminen Puuilon pihaan. Kävelyä n. 800 m parkkipaikalta.

Kuntosali yhdistyksen jäsenille (maksuton) Leväsen toimintakeskus (Leväsentie 27)
ke 5.1-27.6. klo 16.30-18, to 13.1-27.6. klo 16.30-18 (ei viikolla 10)
Suokadun toimintakeskus (Suokatu 6) 2.krs. ma 3.1 - 30.5. klo 17–18 (ei viikolla 10)
Etäjumppa (ryhmä täynnä, maksullinen) 3.1. klo 17.15-18.15 (ei viikolla 10) 40 €/kausi
Jumpat Suokadun toimintakeskus liikuntasali ke 12.1. -12.5. klo 18.15-19.15 (ei viikolla 10)
Kevennetty jumppa Alavan toimintakeskuksen liikuntasali (Siikaniemenkatu 4) pe 7.1.-7.5. klo 12.30-13.30 (ei viikolla 10)
Arja Kekoni, 044 5541 963 tai arja.kekoni@gmail.com


LAHTI


Vertaisryhmä Lahden NNKY (Vapaudenkatu 8 katutaso) ke 12.1 / 9.2 / 9.3. klo 15–17
Kuntosali Urheilukeskuksen mäkikatsomo (Salpausselänkatu 8) ma klo 15-16 alk. 10.1.22 ja to klo 12-13 alk. 13.1.22
Raili Korhonen, 050 5252 394
Eila Lindström, 050 5264 932
Mirja Leinonen, 044 2583 450


LIEKSA


Vertaisryhmä Päiväkeskus Karpalo (Jokikatu 2) Huom. jos korona sallii
Kuntosali Päiväkeskus Karpalo (Jokikatu 2) ma klo 14.00-15.15 / to klo 13.30-14.15 ja 14.15-15.00 alk.10.1.22
Jumppa Kulttuurikeskuksen monitoimisalissa (Pielisentie 9-11) pe 14.30-15.30
Aino Mitrunen, 040 7672 873


LOVIISA: tammikuun tapahtumat koronan vuoksi peruttu


Vertaisryhmä Kumppanuustalo Kulman kokoustila (Sibeliuksenkatu 3)  14.2. / 14.3. / 11.4. / 9.5. klo 16.00–17.30
Vesijumppa Palvelutalo Esplanadin allas (Kuningattarenkatu 7) ma klo 14-15.30 alkaen 7.2.2022
Palvelutalo Esplanadin kuntosali: maanantaisin klo 13 - 14 alkaen 7.2.2022. Kuntosali on käytettävissä omatoimiseen harjoitteluun silloin, kun siellä ei ole varauksia.
Kuntokeskus Gym Balance: ohjatut kuntosaliryhmät keskiviikkoisin ja perjantaisin. Muulloin omatoiminen harjoittelu klo 5 - 22. Jäsenetu 10 €/ 10 kerran kortti.
Pirkko Tiitinen, 050 5751 353


PIEKSÄMÄKI; toiminta (vertaisryhmä, tasapaino/voimailuryhmä ja vesijumppa) koronan vuoksi tauolla toistaiseksi


Vertaisryhmä Järjestötalo Neuvokas 3 krs. joka kk. kolmas ma klo 16, keväällä 21.2. - 16.5, ei huhtikuussa
Tasapaino/voimailuryhmä Järjestötalo monitoimitila (Tasakatu 3-5) kevätkausi 2022 ke 5.1. - 25.5. klo 13-14 (huom. toiminta tauolla toistaiseksi)
Vesijumppa uimahallin lämminvesialtaalla (opintie 3) ma klo 13.05 - 13.50 kevätkausi 2022 10.1.-25.4. (huom. toiminta tauolla toistaiseksi)
Ritva Ropponen, 040 7228 871


PORI


Vertaisryhmä Satakunnan yhteisökeskus (Otavankatu 5) klo 18 - 20 Tervetuloa mukaan entiset ja uudet nivelpiirin henkilöt!
2.2.Vertaistukea ja keskustelua, kahvitarjoilu.
2.3. Vertaistukea ja keskustelua. Vieraana OP Länsi-Suomen pankkilakimies; Puheenvuoro edunvalvontavaltakirjasta ja testamentista. Kahvitarjoilu!
6.4.Vertaistukea ja keskustelua.Kahvitarjoilu.

Nivelvesijumppa  HUOM. vesijumpat peruttu tammikuulta 2022 koronan vuoksi.

keskiviikkoisin klo 10.15-11:00 Porin DiakonTerveys allastiloissa, Metsämiehenkatu 2G.
Mukaan mahtuu 15 hlöä, omavastuu 5e kerta. Ilmoittautumiset Minnalle 3.1.2022 alkaen!
Minna Keskinen, 050 3729 698


PORVOO; tammikuun tapahtumat koronan vuoksi peruutettu


Vertaisryhmä Omenamäen palvelukeskus (Tulliportinkatu 4)  9.2 / 9.3 / 13.4 / 11.5
Vesijumppa Omenamäen palvelukeskus (Tulliportinkatu 4) joka ke klo 15.00 ja klo 16.00
Tuolijumppa WSOY:n talo (Mannerheiminkatu 20 joka torstai klo 10.00
Järjestämme 2 yleisöluentoa kevätkaudella.
Anni Suni, 050 4365 509, 050 5252 123


RIIHIMÄKI, tammikuun vertaisryhmä 10.1.2022 on peruttu koronan vuoksi


Vertaisryhmä Inkilänhovi (Kalevankatu 18-20) ma  14.2. / 14.3. / 11.4. / 9.5. klo 17-19
Toukokuussa sään salliessa ollaan ulkona Riutanharjulla.
Seija Lehtola, 050 3442 308


SOMERO, toiminta tauolla tammi-helmikuun koronan vuoksi


Vertaisryhmä Palvelutalo, (Turuntie 14) ma klo 17-19
7.3. Someron Apteekki farmaseutti
4.4. Parturi-Kampaaja
2.5. Makkaran paistoa laavulla.
Margit Ahlbom-Messi, 046 6455 011


SUONENJOKI


Vertaisryhmä Uimahallin Kabinetti (Kaatronkatu 1) ke 12.1. / 9.2. / 9.3. klo 17-19
Sisäcurlingia Wanhan lukion 1 krs.(pihlajakatu 18) ma klo 10-11 13.9 alkaen
Marja-Liisa Tapaninen, 040 5884 904
Seija Paananen, 040 5261 154


SYSMÄ


toiminta tauolla


TAMPERE


Vertaisryhmä Tampereen Seudun Invalidien kerhotila (Kuninkaankatu 36) ke 16.2 / 16.3 / 13.4. klo 17-19. HUOM. 12.1.2022 vertaisryhmä on peruutettu koronatilanteen vuoksi.
Tuula Nisula, 050 5620 824
Marja Rajala, 050 5252 263


VAASA


Toiminta tauolla


VALKEAKOSKI


Vertaisryhmä Musiikkiopiston alakerta (Valtakatu 20) to 20.1 / 17.2 / 17.3 / 14.4 klo 17-19
pe 25.2 huom! päivä Uniapnea-luento klo 11.30
Vesijumppa Hoikun allas (Kirkkotie 8) ti ryhmä 1 klo 16.55-17.40 ke ryhmä 2. klo 16.15 -17 ke ryhmä 3 klo 17.00 - 17.45
Kuntosali (Tallikatu 2) keskiviikkona klo 13-14
Merja Jokinen, 050 5252 277


VARKAUS, tammikuun vertaisryhmä, to 13.1. on peruttu koronan vuoksi


Vertaisryhmä Warikolla (Ahlströminkatu 22) to 10.2 / 10.3 / 7.4 / 12.5 klo 18
Vesijumppa (Ahlströminkatu 11) ma ryhmä 1 klo 16.30 ja ryhmä 2 klo 19.30 10.1.2022 alkaen
Manna Rissanen, 050 5252 288


ÄÄNEKOSKI


Vertaisryhmä
Rinkelin toimitila (Torikatu 4) ti 8.2 / 8.3 / 5.4 klo 18-20
Tarkemmat tiedot löytyvät kuukausittain paikallislehden seurapalstalta
Kaija Peltonen, 040 7523 621

 


 

Kutakin nivelpiiriä ohjaa yksi tai useampi vapaaehtoistyöntekijä. Uusia nivelpiirejä käynnistetään, jos ryhmälle löytyy aktiivinen vapaaehtoinen ohjaaja.

Mikäli paikkakunnallasi ei vielä ole nivelpiiriä ja toivoisit sellaisen sinne saavasi, ota yhteyttä:

 
vs. Toiminnanjohtaja: Leena Nieminen
 
050 5252 026
 
 
Vertaistuen sähköposti:
 


 

Oletko kiinnostunut Suomen Nivelyhdistyksen vapaaehtoistyöstä? Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan.

 

 

 

Vertaistoimijoiden yhteystiedot:

 

Nivelpiiri

Etunimi

Sukunimi

Sähköposti

Espoon nivelpiiri Sirkka Vesalainen sirkka.vesalainen@nivel.fi
Espoon nivelpiiri Riitta Parviainen riitta.parviainen@nivel.fi
Forssan nivelpiiri Riitta Rantala riitta.rantala@nivel.fi
Forssan nivelpiiri Mirja Luuppala mirja.luuppala@nivel.fi
Forssan nivelpiiri Eeva Suojanen eeva.suojanen@nivel.fi
Forssan nivelpiiri Aila Mustonen aila.mustonen@nivel.fi
Helsingin nivelpiiri Anne  Marjoniemi anne.marjoniemi@nivel.fi
Helsingin nivelpiiri Heikki Multaharju  heikki.multaharju@nivel.fi
Helsingin nivelpiiri Annele Kiiski annele.kiiski@nivel.fi
Helsingin nivelpiiri Ulla Elfström ulla.elfstrom@nivel.fi
Hyvinkään nivelpiiri Outi Ahponen outi.ahponen@nivel.fi
Iisalmen nivelpiiri Liisa  Kylänpää liisa.kylanpaa@nivel.fi
Juvan nivelpiiri Teija  Piikki teija.piikki@nivel.fi
Juvan nivelpiiri Sirkka Seppänen sirkka.seppanen@nivel.fi
Jyväskylän nivelpiiri Kristiina Ahokas kristiina.ahokas@nivel.fi
Jyväskylän nivelpiiri Mirja Kaartinen mirja.kaartinen@nivel.fi
Jyväskylän nivelpiiri Raija Heiskanen raija.heiskanen@nivel.fi
Jyväskylä (Iisalmi) Arto Hyvönen arto.hyvonen@nivel.fi
Kajaanin nivelpiiri Ritva Härkönen ritva.harkonen@nivel.fi
Kajaanin nivelpiiri Sointu Kamunen sointu.kamunen@nivel.fi
Keuruun nivelpiiri Arja Kuisma arja.kuisma@gmail.com
Keuruun nivelpiiri Kaija Asunmaa kaija.asunmaa@nivel.fi
Kokkolan nivelpiiri Raija Heiti raija.heiti@nivel.fi
Kotkan nivelpiiri Eila Pulkkinen eila.pulkkinen@nivel.fi
Kouvolan nivelpiiri Irmeli Galkin irmeli.galkin@nivel.fi
Kouvolan nivelpiiri Tuija  Raski tuija.raski@nivel.fi
Kuopion nivelpiiri Raija Rapo raija.rapo@nivel.fi
Lahden nivelpiiri Raili Korhonen raili.korhonen@nivel.fi
Lahden nivelpiiri Eila Lindström eila.lindstrom@nivel.fi
Lahden nivelpiiri Mirja Leinonen mirja.leinonen@nivel.fi
Lieksan nivelpiiri Aino Mitrunen aino.mitrunen@nivel.fi
Loviisan nivelpiiri Pirkko Tiitinen pirkko.tiitinen@nivel.fi
Loviisan nivelpiiri Markku Tiitinen markku.tiitinen@nivel.fi
Paraisten nivelpiiri Stina  Gerke stina.gerke@nivel.fi
Pieksämäen nivelpiiri Helena Rautpalo helena.rautpalo@nivel.fi
Pieksämäen nivelpiiri Ritva  Vuohelainen ritva.vuohelainen@nivel.fi
Pieksämäen nivelpiiri Aune Räisänen aune.raisanen@nivel.fi
Pieksämäen nivelpiiri Ritva Ropponen ritva.ropponen@nivel.fi
Porin nivelpiiri Minna Keskinen minna.keskinen@nivel.fi
Porvoon nivelpiiri Anni (Anu) Suni anni.suni@nivel.fi
Porvoon nivelpiiri Kaarina Höstman kaarina.hostman@nivel.fi
Riihimäen nivelpiiri Seija Lehtola seija.lehtola@nivel.fi
Lappeenrannan nivelpiiri (Saimaa) Seija Värtö  seija.varto@nivel.fi
Lappeenrannan nivelpiiri Sirpa Ruokonen sirpa.ruokonen@nivel.fi
Lappeenrannan nivelpiiri Mervi Piippo-Lemmetty mervi.h.piippo@gmail.com
Seinäjoen nivelpiiri Pirkko Mäntykivi pirkko.mantykivi@seamk.fi
Seinäjoen nivelpiiri Marja-Leena Saari marja-leena.saari@nivel.fi
Someron nivelpiiri Margit   Ahlbom-Messi margit.ahlbom-messi@nivel.fi
Someron nivelpiiri Tarja Kauppinen tarja.kauppinen@nivel.fi
Suonenjoen nivelpiiri Marja-Liisa Tapaninen marja-liisa.tapaninen@nivel.fi
Suonenjoen nivelpiiri Seija Paananen seija.paananen@nivel.fi
Tampereen nivelpiiri Marja Rajala marja.rajala@nivel.fi
Tampereen nivelpiiri Tuula Nisula tuula.nisula@nivel.fi
Valkeakosken nivelpiiri Merja Jokinen merja.jokinen@nivel.fi
Valkeakosken nivelpiiri Anja Pösö posoanja@gmail.com
Valkeakosken nivelpiiri Anneli Nieminen anneli.nieminen@nivel.fi
Valkeakosken nivelpiiri Raija Keränen raija.keranen@nivel.fi
Varkauden nivelpiiri Manna Rissanen manna.rissanen@nivel.fi
Varkauden nivelpiiri Raili  Janhunen raili.janhunen@nivel.fi
Äänekosken nivelpiiri Marja Gabrielsson marja.gabrielsson@nivel.fi
Äänekosken nivelpiiri Katja  Junnonaho katja.junnonaho@nivel.fi
Äänekosken nivelpiiri Kaija Peltonen kaija.peltonen@nivel.fi

 


Vertaisohjaajarekisterin tietosuojaseloste.

Löydät meidät myös täältä

© Copyright 2014 - Suomen Nivelyhdistys ry
Kaikki oikeudet pidätetään.

Yhdistyksen sisäiset sivut