Uutiset

2015, 10.03.2015 | niveltieto

Tulehduskipulääkkeet vaaraksi hyytymisenestolääkkeitä käyttäville sydänpotilaille

Tulosten mukaan hyytymisenestolääkityksellä olevilla potilailla NSAID-tulehduskipulääkkeet lisäävät verenvuotojen ja myös uusien sydän- ja verisuonitautioireiden todennäköisyyttä. Yhteys havaittiin riippumatta siitä, mitä tulehduskipulääkkeitä tai hyytymisenestolääkkeitä potilaat saivat tai kuinka kauan lääkitykset kestivät.

NSAID- eli ei-steroidaalisia tulehduskipulääkkeitä ovat mm. ibuprofeeni ja asetyylisalisyylihappo eli aspiriini.

Tutkimuksessa hyödynnettiin 62 000 ensimmäisen sydänkohtauksensa saaneen tanskalaisen rekisteritietoja vuosilta 2002–2011. Potilaat olivat keskimäärin 68-vuotiaita ja heistä kolmannes oli syönyt vähintään yhden tulehduskipulääkekuurin seurantajakson aikana. Vajaan neljävuotisen seurannan aikana 19 000 tutkittua sairastui sydän- ja verisuonioireisiin, 5 300 verenvuotoon ja 18 000 kuoli.

Samanlaisia verenvuotoriskejä on havaittu myös eteisvärinäpotilailla, jotka ovat samanaikaisesti hyytymisenesto- ja tulehduskipulääkityksellä. Lääkäreiden tulisikin olla tarkkoja ja aina kysyä potilailtaan tulehduskipulääkkeiden käytöstä.

Uutispalvelu Duodecim

© Copyright 2014 - Suomen Nivelyhdistys ry.
Kaikki oikeudet pidätetään.